وظایف مهندس ناظر در اجرای وال پست چیست؟

اجرای وال پست و نبشی کشی دیوارهای پیرامونی، به‌عنوان یکی از مراحل اجرایی سفت‌کاری ساختمان، دارای حساسیت‌های اجرایی و نظارتی خاص است که سؤالات بسیاری از طرف مهندسان ناظر معمار و سازه در این مورد وجود دارد. سوالاتی از قبیل:
 
• نظارت بر اجرای وال پست و نبشی کشی، وظیفه ناظر کدام رشته است؟
•  عدم اجرای وال پست، چه پیامدهای حقوقی می‌تواند داشته باشد؟
• برای اجرای وال پست، چه پروفیلی باید مورداستفاده قرار بگیرید؟
•  آیا می‌توان میلگردهای ستون‌ها را در بام ادامه داد و از آن به‌عنوان وال پست در دورچینی بام استفاده کرد؟
• آیا می‌توان پلیت اتصال وال پست را توسط میخ هیلتی، به تیرها نصب کرد؟
• در صورت عدم اجرای وال پست و نبشی کشی در ساختمان، مهندس ناظر چه وظیفه‌ای دارد؟
•  و...
اگر شما نیز به‌عنوان ناظر سازه یا معمار، در ساخت‌وساز شهری فعالیت می‌کنید، مطالعه این مقاله را به شما توصیه می‌کنم.


 


وال پست و وظایف ناظر ساختمانی
کلافهای قائم یا افقیِ فولادی، بتنی یا چوبی که در دیوارهای با طول بیش از 4 متر و ارتفاع بیش از 3.5 متر اجرا می‌شود تا دیوارهای پیرامونی در اثر وارد شدن نیروهای وارده از طرف زلزله تخریب نشوند، وال پست گفته می‌شود.
البته در آیین‌نامه 2800 برای دیوارهای با طول بیش از 6 متر وال پست اجباری شده اما بر اساس صلاحدید سازمان نظام‌مهندسی این طول به 4 متر تقلیل داده‌شده است.

بر اساس کدام بندهای قانونی، مالک ملزم به اجرای وال پست و نبشی کشی دیوارها می‌باشد؟
اجرای وال پست بر اساس بندهای 4-9-1-3، 4-9-1 مبحث چهارم و 7-5-3 آیین‌نامه 2800، مالک ملزم به اجرای وال پست و نیز مهار لبه‌های آزاد تیرها (نبشی کشی) گردیده است.

عدم اجرای وال پست چه عواقب حقوقی می‌تواند برای ناظر در پی داشته باشد؟
از آنجا که عملکرد وال پست، حفظ تعادل دیوار در اثر وارد شدن نیروی زلزله و باد می‌باشد، درصورتی‌که وال پست اجرانشده و در زمان زلزله یا باد دیوار تخریب‌شده و به کسی آسیب برساند، یکی از مقصرین حادثه، مهندس ناظر مربوطه می‌باشد.


نکات اجرایی و کنترلی وال پست:

1) اجرای بیس پلیت در زیر وروی تیر بتنی و در محل اجرای وال پست، قبل از بتن‌ریزی سقف.
2) درصورتی‌که قبل از بتن‌ریزی بیس پلیت اجرا نشود، حتماً باید میلگرد در تیر کاشته شده و پروفیل وال پست به آن جوش شود یا پلیت ها را توسط رول بولت به تیرها از بالا و پایین، متصل نماییم. به‌هیچ‌عنوان از میخ‌های 3 سانتی که توسط هیلتی، جهت نصب بیس پلیتها به تیرها، استفاده نشود. 3) حتماً قبل از جوشکاری وال پست ها، ابعاد داخلی ساختمان اندازه‌گیری شوند تا بعد از دیوارچینی، این مورد دردسرساز نشود.
4) حداقل پروفیل مصرفی برای وال پست، نبشی 5 باشد.5) حتماً شاغول بودن وال پست، کنترل شود.
6) حتماً جوشکاری وال پست توسط فرد صاحب صلاحیت جوشکاری، انجام شود.
7) موارد مربوط به وال پست، قبلاً توسط دستور کار، به مجری یا سازنده ابلاغ‌شده باشد.نبشی کشی دیوارها چرا باید انجام شود؟
مطابق با آیین‌نامه 2800، لبه آزاد دیوارها باید مهار گردد. به همین دلیل یکی از وظایف مهندس ناظر سازه و معمار، الزام مالک به اجرای نبشی کشی، جهت مهار لبه‌های آزاد دیوارهای پیرامونی، در بازشوها و در قسمت‌هایی که دیوار ادامه ندارد و نیز در دیوار جانپناه مهار نمایند.
این مورد بهتر است توسط هر دو ناظر در زمان شروع سفت‌کاری به مالک دستور کار شود.

دیوارهای میانقاب و وظیفه ناظر:
در ساختمان‌هایی که مهندس طراح ساختمان، در زمان طراحی سختی دیوار را در محاسبات خود وارد کرده باشد، می‌توان دیوارها را به ستون و سقف به‌صورت مستقیم متصل نمود؛ اما درصورتی‌که این سختی در محاسبات وارد نشده باشد، مجری اجازه ندارد دیوار را در میانقاب به سازه به‌صورت مستقیم متصل نماید.
جهت جدا کردن دیوار از سازه باید نبشی کشی بافاصله 5 سانتیمتر از ستون انجام‌شده و در زمان دیوارچینی، میلگردهای عصایی خم‌شده، در ارتفاع دیوار و با فاصله 70 سانت از هم به داخل نبشی جوش شوند و این فاصله 5 سانتی نبشی با ستون هم توسط پلاستوفوم پُر شود.

نکات اجرایی و نظارتی نبشی کشی:
1)حتماً کنترل شود که نبشی کشی در تمام طبقات، در یک راستا هستند. این کنترل توسط قپان انجام می‌شود.2)نبشی‌ها حتماً شاغول باشند.
3)نبشی‌های نصب‌شده مساحت ساختمان را کم یا زیاد نکرده باشند.
4)جوشکاری نبشی‌ها به صفحات اتصال درست کنترل شود.


وظایف کنترلی ناظر معمار و سازه در اجرای وال پست و نبشی کشی:
همان‌طور که در مقالات قبلی ونیز پکیج گزارش‌نویسی به‌تفصیل گفته‌شده است، کنترلهای ابعادی وظیفه ناظر معمار می‌باشد که در این مرحله نیز کنترل اجرای نبشی و وال پست در محل خود و مطابق با مقررات و نقشه‌ها بر عهده ناظر معمار بوده و کنترل نحوه اتصالات وال پستها و نبشی‌ها بر عهده ناظر سازه می‌باشد.
در صورت وجود تخلف، هر یک از ناظران می‌تواند تخلف موجود مربوط به خود را در قالب گزارش سفت‌کاری یا یک گزارش تخلف، به مرجع صدور پروانه و سازمان استان ارائه نماید.


وظایف ناظر در صورت عدم اجرای وال پست ونبشی کشی دیوار:
 با توجه به حوادثی که اخیراً در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه رخ داد و دیوارهایی که بدون وال پست بودند خسارات جانی و مالی زیادی به بار آوردند، توصیه می‌شود مهندسان ناظر درصورتی‌که مالک وال پست و نبشی کشی را انجام نداد، برگه پایان کار را مهر و امضا نکنند.
مهندس علی بهرامیان بذل  نظرات کاربران (15 نظر)

شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر دهید نظر خود را بنویسید
امتیاز شما به این محصول:

۲۹ آذر ۱۳۹۸ پاسخ دهید


سلام.در اسکلت فولادی نبشی باید به ستون جوش بشه یا به پل ها .یعنی فاصله لازمه یا اون فاصله برای اسکلت بتنی است.خواهش میکنم سریع جواب بدین چون کارم لنگه

۱ دی ۱۳۹۸


سلام در این مورد باید به نقشه های مصوب رجوع کنید . فاصله بین وال پست و ستونها مربوط هست به دیوار میانقاب سازه ای و غیر سازه ای که مربوط است به محاسب که باید در نقشه ها نشان داده شود .

۲۴ آبان ۱۳۹۸ پاسخ دهید


با سلام و تشکر بابت اطلاعات مفیدتون، یک سوال ، چرا وقتی میشه با گذاشتن پلیت در قالب ، صفحه آماده برای نصب وال پست ها ایجاد کنیم ، باید بتن را سوراخ کنیم و با انجام یک عملیات دیگر وال پست ها رو به صفحه رول بولت شده جوش بدیم؟من یکم گیر کردم این روش بهتره یا سوراخ کاری بتن ؟ و تو آوین نامه در مورد این موضوع اشاره ای شده ؟

۲۳ آذر ۱۳۹۸


سلام دوست عزیز دقیقا بهترین روشی که توصیه می شود برای اجرای wall post یا نما و . . . همین است که پلیت اتصال را قبلا با شاخک در محل خود قبل از بتن ریزی نصب کرده و بعدا این قطعات را به آن پلیت ها متصل کنیم . اما از آنجا ناظران ما به این موارد اهمیت نداده و حتی اگر ناظر هم گوشزد کند ، مجریان و اکیپ های اجرایی مهارت نداشته یا اهمیت نمی دهند ، مجبور به استفاده از رول بولت می شویم . هر چند که هزینه و سختی های اجرای این روش بسیار بیشتر از روش قبل می باشد . در مقررات ملی به این اتصالات اشاره نشده اما در نشریه ها و استانداردهایی که مربوط به اتصالات می باشد می توانید در خصوص این مورد مطالب بسیاری را مطالعه کنید . اگر اشتباه نکنم در نشریه 55 به این موضوع اشاره شده بود ( اما منبع دقیق آنرا حتما اعلام خواهم کرد )

۳ آبان ۱۳۹۸ پاسخ دهید


آیا می‌توان میلگردهای ستون‌ها را در بام ادامه داد و از آن به‌عنوان وال پست در دورچینی بام استفاده کرد؟

۷ آبان ۱۳۹۸


سلام به هیچ عنوان اینکار اصولی نبوده و میلگردهای طولی ستون باید در انتهای عضو ، با خم استاندارد به داخل سقف خم شده و بتن ریزی انجام شود . ایک کار یک تخلف سازه ای می باشد.

۱۱ مهر ۱۳۹۸ پاسخ دهید


سلام مهندس. در دهانه های مهاربندی شده اجرای وال پست به چه ترتیبه؟

۱۱ مهر ۱۳۹۸


سلام منظور از دهانه های مهاربندی شده چی هست ؟

۱۳ مهر ۱۳۹۸


دهانه ای که دارای مهاربند همگرا یا واگرا باشد

۳ مهر ۱۳۹۸ پاسخ دهید


سلام مهندس خسته نباشید. ناظر پروژه من ملزم کردن که کلیه دیوارهای داخلی و خارجی با هر طول دهانه ای وال پست اجرا گردد. آیا در رابطه با دیوارهای داخلی با دهانه کمتر از ۴ متر الزام قانونی وجود دارد؟

۳ مهر ۱۳۹۸


سلام خدمت شما هیچ الزام قانونی برای اجرای وال پست در تمام دیوارها با هر طولی , وجود ندارد . و در صورت اصرار ناظر , مالک می تواند در خواست دستورکار کتبی کرده و این دستورکار به این دلیل که بار مالی تحمیل کرده و زمان را نیز افزایش می دهد ,برای ناظر تبعات حقوقی خواهد داشت .

۱۰ شهریور ۱۳۹۸ پاسخ دهید


باسلام.در مورد تیغه های داخلی موضوع به چه شکلی میشه؟آیا اجرای وال پست الزام داره.واگر در نقشه چیزی نبود نیاز به مکاتبه داره؟

۲۳ شهریور ۱۳۹۸


سلام خدمت شما مطابق آیین نامه 2800 , تمام لبه های آزاد دیوارها می بایست مهار شوند . اما متاسفانه این مورد در ساختمانها کمتر مورد توجه بوده و رعایت نمی شود . البته مهندس طراح نیز وظیفه دارد جزییات این اتصال را در نقشه ها ارائه نماید . شما می توانید این موضوع را به عنوان یک تخلف معماری و سازه ای گزارش کنید ولی نیاز نیست در این مورد خیلی حساسیت به خرج داده و مثلا پایانکار ندهید . یعنی گزارش کردن دراین خصوص کافی است .

۳ شهریور ۱۳۹۸ پاسخ دهید


سلام جناب مهندس.برای من سوال پیش اومد.بالاخره برای دیوارهای پیرامونی طبق 2800 که طول دیوار 40 برابر ضخامت و 6 متر کمتر بود...وال پست نگذاریم؟؟؟ یا طبق مبحث 4 برای دیوارهای پیرامونی با هر طولی ...وال پست بگذاریم؟؟؟ممنون میشم زودتر جواب بدید کارم گیره.....

۴ شهریور ۱۳۹۸


سلام خدمت شما دوست گرامی اگر با دقت مبحث چهارم را مطالعه کرده باشیم , متوجه خواهیم شد که در آنجا نیز اجرای وال پست منوط به تامین شرایط مندرج در استاندارد 2800 شده است . اما در کل باید عرض کنم همانطور که در مقاله نیز گفته شد , شما به عنوان ناظر یا مجری ذیصلاح مندرج در پروانه, در صورتی که با ساختمانی مواجه هستید که در آن برای دیوارهای پیرامونی وال پست دیده نشده و به نظر شما این دیوارها مطابق با استاندارد 2800 مشمول اجرای وال پست میشوند , حتما به صورت کتبی از محاسب درخواست نمایید تا در این خصوص اظهار نظر کتبی نماید . همچنین مالک را ملزم به دریافت پاسخ کتبی از محاسب , قبل از اجرای دیوارچینی پیرامونی نمایید .

۳۱ تیر ۱۳۹۸ پاسخ دهید


سلام. من 4 سال پیش نظارت یک ساختمان اسکلت بتنی داشتم. مالک طبقه اول را اجرا کرد اما توان مالی نداشت و ساخت سازه متوقف شد. حالا مالک می خواهد ساخت را ادامه دهد. در نقشه سازه وال پست وجود ندارد. لطفاً بفرمایید چه باید کرد؟ ممنون

۲۹ مرداد ۱۳۹۸


در چنین شرایطی در صورتیکه طول و ارتفاع دهانه هایی که قرار است دیوارچینی شود، از حدود آیین نامه ای زیر بیشتر باشد مکاتبات لازم باید انجام شود: الف:طول دهانه آزاد دیوار بیش از 5 متر ب: ارتفاع آزاد دیوار بیش از 3.5 متر در صورتیکه موارد فوق حتی در یک دهانه برقرار باشد می بایست مکاتبات زیر توسط ناظر انجام شود: 1: دستورکار به مالک با متن پیشنهادی زیر جناب آقای......مالک ملک به شماره پرونده ...... و آدرس....احتراما بدینوسیله با توجه به اینکه طول ارتفاع دیوار در دهانه های .....بیش از حدود مشخصه در استاندارد 2800 می باشد، لازم است با مراجعه به مهندس سازه درخواست نمائید در خصوص لزوم یا عدم لزوم اجرای وال پست عمودی یا افقی در این دهانه ها بصورت کتبی اظهار نظر نمایند. 2: نامه به مهندس محاسب همکار گرامی جناب آقا/خانم .......مهندس طراح سازه ملک به شماره پرونده شهرداری..... و آدرس.........احتراما با توجه به اینکه مالک در حال اجرای اسکلت ساختمان بوده و قصد اجرای دیوارهای پیرامونی را دارد و با عنایت به اینکه در نقشه های مصوب، محل اجرا و نیز دتایل های اجرایی وال پست مشخص نشده است، خواهشمند است با بازبینی نقشه ها در صورت نیاز به اجرای وال پست افقی/عمودی بصورت کتبی به اینجانب اظهار نظر نمائید. لازم بذکر است در صورت نیاز به اجرای وال پست نقشه های مصوب که ممهور به مهر خودتان می باشد را توسط مالک به اینجانب ابلاغ نمایید. سپس نامه های فوق را به مالک داده و رسید دریافت نمائید و در صورت امکان بهتر است نامه خودتان به مهندس محاسب را شخصا و یا توسط ابلاغ قضایی به محاسب تحویل دهید. در صورتیکه از طرف محاسب اظهار نظر نشده و یا مالک قصد اجرای دیوار ها را بدون wallpost داشت، نامه ای به سازمان نوشته و درخواست نمائید محاسب را ملزم به اظهار نظر و در صورت نیاز ارائه نقشه نمایند.

۱۵ تیر ۱۳۹۸ پاسخ دهید


سلام مهندس. من ناظر معماری هستم. اگر در نقشه های سازه وال پست طراحی نشده باشد ولی دیوار نیاز به اجرای وال پست دارد باز هم باید به مالک در مورد اجرای آن دستور کار داده شود؟

۱۷ تیر ۱۳۹۸


سلام خدمت شما همکارگرامی بله . یکی از مواردی که باید ناظر با آن اشراف داشته و در صورت عدم رعایت , آنرا گوشزد کرده و مکاتبه نماید , باید ها و نبایدهای آیین نامه ها و مباحث مقررات ملی می باشد . در صورتیکه پروژه شمانیاز به وال پست دارد اما در طرح ارائه شده از طرف طراح وال پست دیده نشده , حتما با طراح مکاتبه کرده و در همین زمینه به مالک نیز دستورکار بدهید. در صورت عدم توجه از طرف ایشان , حتما موارد را در گزارش خود به مرجع صدور پروانه و سازمان استان منعکس نمایید . نمونه مکاتبات در پکیج گزارش نویسی موجود میباشد . موفق و سربلند باشید

۲۲ خرداد ۱۳۹۸ پاسخ دهید


سلام‌‌ مهندس. آیا اجرای وال پست برای جان پناه بام لازم است؟

۴ تیر ۱۳۹۸


سلام دوست گرامی بله . با توجه به مبحث چهارم مقررات ملی , در صورتیکه ارتفاع جانپناه بیش از 70 سانت باشد , می بایستی توسط وال پست های عمودی در فواصل مشخص ( مطابق با ضوابط استاندارد 2800 ) مهار شود . همچنین با توجه به اینکه این دیوارها از بالا نیز مانند دیوارهای داخلی با سقف مهار نمی شوند , باید توسط وال پست افقی با یکدیگر مهار شوند .

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ پاسخ دهید


استفاده از نبشی 3 برای وال پست مناسب هست

۴ تیر ۱۳۹۸


سلام دوست عزیز سایز پروفیلهای مورد استفاده در وال پست , توسط محاسب در نقشه های سازه مشخص می شود . اما چیزی که مشخص است , سایز نبشی مورد استفاده جهت وال پست در ساختمانهای مسکونی , با توجه به ضخامت این پروفیل برای جوشکاری , نبشی 4 می باشد .

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ پاسخ دهید


عرض سلام و تشکر از مطالب خوب شما. بنده ناظر معماری هستم. چگونه می توانیم بفهمیم که طراح سازه، سختی دیوارهای جانبی را در سازه لحاظ کرده؟ و اینکه دیوارها می توانند داخل قاب سازه ای مستقیم به تیر و ستون متصل شوند یا باید نبشی با فاصله از سازه اجرا شود؟

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸


سلام در بخش اول سوال شما باید عرض کنم که ، طراح سازه مشخصات اتصال دیوار ها را باید طی دتایل در نقشه های سازه مشخص نماید.در محل اتصال نبشی به ستون ، یک پلاستوفوم 5 سانتی قرار گرفته و از اتصال دیوار به اسکلت ساختمان جلوگیری میشود . اما در مورد قسمت دوم :این مورد هم وابسته است به نقشه طراح سازه ، اما عموما مهندسین طراح سازه بین کف و تیر سقف پلاستوفوم طراحی نمی کنند ، ولی حتما در دیوارهای پیرامونی که به صورت میانقاب هستند باید بین ستونها و دیوار ، پلاستوفوم اجرا شود و از اتصال مستقیم دیوار به ستونها جلوگیری شود . عموما سازندگان بر این باور هستند که استفاده از پلاستوفوم در محل اتصال دیوار و ستون ، موجب ایجاد ترک در این نازک خواهد شد . این مسئله نیز با استفاده از رابیتس در این قسمتها قابل حل بوده و لازم است که ناظر معمار این موضوع را به سازنده دستورکار نماید .

۱۶ فروردین ۱۳۹۸ پاسخ دهید


سلام.ممنون و تشکر بابت مطالب.درصورت امکان تمام مطالب سایت را در تلگرام هم به همین شکل بذارید.ممنون.

۱۶ فروردین ۱۳۹۸


سلام.در کانال تلگرامی فنون عمران اکثر مطالب بصورت لینک موجود است.

۲۴ اسفند ۱۳۹۷ پاسخ دهید


سلام ،مهندس امکانش هست در ساختمان های اسکلت فلزی برای اجرای وال پست نبشی به تیر فرعی اتصال داده بشه یا خیر؟؟؟

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸


سلام .بله. در کل سیستم وال پست برای انتقال نیروهای جانبی وارد بر دیوارهای پیرامونی به اسکلت سازه و جلوگیری از تخریب دیوارها طراحی و اجرا می شود .پس حتما دقت کنید که این اتصال دقیق و درست انجام شود .

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸


سلام .بله. در کل سیستم وال پست برای انتقال نیروهای جانبی وارد بر دیوارهای پیرامونی به اسکلت سازه و جلوگیری از تخریب دیوارها طراحی و اجرا می شود .پس حتما دقت کنید که این اتصال دقیق و درست انجام شود .

۲۴ بهمن ۱۳۹۷ پاسخ دهید


سلام. مهندس این دستورالعمل که می فرمایید که محدودیت اجرای وال پست 4 متر شده برای تمام کشور این طوره یا مناطق با خطر زلزله زیاد. ممنون میشم اگه امکان داره دستورالعمل یا بخش نامشو به همکار کوچکترتون ایمیل کنید. با تشکر از مطالب مفیدی که در سایت قرار می دهید.

۵ اسفند ۱۳۹۷


سلام دوست عزیز در پاسخ به سوال شماباید عرض کنم ، هیچ بخشنامه ای دررابطه با اینکه طول دیوار از 6 متر یا 40 برابر ضخامت دیوار که مطابق آیین نامه 2800 است به 4 متر کاهش یافته وجود ندارد . بلکه بعد از زلزله کرمانشاه که بیشترین خسارتها از جانب وال پست و نبشی کشی دیوار بود ، نظام مهندسی برخی استانها که خطر زلزله خیزی بالایی داشتند ، در جهت اطمینان تصمیم گرفتند که این فاصله را کاهش دهند و این قضیه در خیلی استانها هم اجرا نمی شود . ممنون از اینکه مطالب ما را در سایت مطالعه می کنید .