وظایف ناظران ساختمانی قبل از بتن ریزی مقاطع


جالب است بدانید که مهندسین ناظر تمام رشته ها ، لازم است تا قبل از بتن ریزی مقاطع ساختمانی ، کنترلهای مربوط به خود را داشته و سپس مجوز اجرای بتن را صادر نمایند . اما متاسفانه در اغلب ساخت و سازهای شهری فقط مهندس ناظر سازه و در برخی موارد ناظر معمار از پروژه بازدید داشته وکنترل هایی را قبل از بتن ریزی مقاطع انجام می دهند .
اما در ادامه به بررسی مسئولیت هر کدام از مهندسین ناظر ساختمان می پردازیم :


ناظر سازه :
 به عنوان ناظر اصلی در این مرحله می بایستی مقطع را از لحاظ سازه ای مانند : آرماتوربندی ، قالب بندی ، ابعاد قالب ، اجرای درز انقطاع ، محل اجرای چاله آسانسور ، راه پله ، مصالح مصرفی و دستورکار به مالک جهت اطلاع رسانی به آزمایشگاه ، عیار بتن ، روش بتن ریزی ، موارد ایمنی و ... را کنترل کرده و در صورت وجود تخلف آنها را گزارش کرده و شهرداری را ملزم نماید تا به مالک اجازه بتن ریزی ، قبل از اصلاح موارد تخلف ندهد .


 ناظر معمار :
از آنجا که کنترل ابعادی در تمام مراحل اجرایی ساختمان بر عهده ناظر معمار می باشد ، لذا قبل از بتن ریزی می بایستی طی بازدید از ساختمان ، مقطع مورد نظر را از لحاظ ابعادی کنترل کرده و تخلفات موجود را گزارش نماید . تفاوتی که در اینجا وجود دارد اینست که در صورت عدم بازدید مهندس معمار و وجود تخلفات ابعادی ، ناظر معمار باید خود را آماده پرداخت جرائم نقدی ( در صورت شاکی شدن مالک ) نماید . چون از دسته تخلفاتی که باعث می شود پرونده پروژه به کمیسیون ماده 100 کشانده شود ، تخلفات ابعادی می باشد .


مهندسین ناظر برق و مکانیک :
شاید فکر کنید لزوم حضور ناظر برق و مکانیک در ساختمان ، قبل از بتن ریزی چیست ؟
اما ایشان می بایستی در بازدید قبل از بتن ریزی ، ابعاد داکتهای تاسیسات ، محل عبور لوله های تاسیسات ، کانال کولر و ... را خصوصاً در سقف ها کنترل نمایند . همچنین ایشان طی بازدید از محل اجرای پروژه باید موارد ایمنی از قبیل محل استقرار پمپ بتن و ماشین آلات بتن ریزی را کنترل نموده و در صورت نیاز باید موارد تخلف را گزارش نمایند.در نتیجه:
بتن ریزی ساختمان یکی از مراحل اجرایی سازه می باشد و گزارش مرحله ای را باید ناظر سازه صادر نماید ، اما این مورد موجب نمی گردد تا سایر ناظران نتوانند گزارش بنویسند . بلکه سایر ناظران می توانند گزارش تخلفات موجود را نوشته وتحویل دهند و در صورت لزوم مالک را ملزم به اصلاح موارد تخلف ، قبل از بتن ریزی نمایند .

مهندس علی بهرامیان بذل


  نظرات کاربران (0 نظر)

شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر دهید نظر خود را بنویسید
امتیاز شما به این محصول: