10 نکته مهم در کنترل فونداسیون توسط ناظر معماری

10 نکته مهم در کنترل فونداسیون توسط ناظر معماری

یکی از حساس‌ترین مراحل اجرایی، فونداسیون ساختمان است. حساسیت این مرحله ازآنجاست که عدم کنترل دقیق آن، می‌تواند خسارت‌های سنگینی را به سازنده وارد نماید.
همان‌طور که قبلاً هم گفته شد، مسئولیت نظارت تمام مهندسان ناظر ساختمان از زمان صدور پروانه ساختمان شروع‌شده و تا زمان صدور پایان کار ادامه خواهد داشت. در ادامه به مواردی خواهیم پرداخت که ناظر معمار باید در مرحله فونداسیون آن‌ها را کنترل کرده و به مرجع صدور پروانه و سازمان استان گزارش نماید.
همان‌طور که گفته شد بخشی از وظایف ناظر معمار، کنترل ابعادی در تمام مراحل اجرایی می‌باشد.
مواردی چون: کنترل بَر و کف، ابعاد فونداسیون، ابعاد ورودی خصوصاً در پارکینگ، ابعاد چاله آسانسور و راه‌پله مواردی هستند که ناظر معمار می‌بایست در مرحله فونداسیون کنترل نماید.
اما نکته‌ای که ما سعی کردیم در پکیج فنون گزارش‌نویسی روی آن تأکید نماییم، نحوه گزارش‌نویسی توسط مهندس ناظر است به‌گونه‌ای که بعداً هیچ تقصیری متوجه ایشان نباشد.
در فایل تصویری زیر به نکته‌ای پرداختم که مورد سؤال بسیاری از دوستان بود و آن نحوه گزارش‌نویسی ناظر در مرحله‌ای بود که ناظر بعد از اجرای بتن فونداسیون متوجه تخلف ابعادی شده است.
نکته اینجاست که ناظر باید گزارش خود را به فعل مضارع نگارش نماید به صورتی که برداشت مخاطب این باشد که ناظر قبل از بتن‌ریزی از فونداسیون بازدید نموده است. البته این فقط می‌تواند در مواردی راهگشا باشد که: بازرس مضاعف از سوی سازمان وجود نداشته باشد و نیز فقط یک مرحله از موعد گزارش گذشته است.
در کل مهندسین ناظر بهتر است برای مصون ماندن از خطرات حقوقی نظارت، خود را با یادگیری اصول و فنون گزارش‌نویسی و نظارت قوی‌تر نمایند که ما این اصول را در پکیج گزارش‌نویسی به شما عزیزان هدیه کرده‌ایم. ما در فصل پنجم این پکیج به وظایف ناظران در مرحله فونداسیون پرداخته و نمونه‌هایی از فرمت گزارش ناظر را نیز ارائه کرده‌ایم. امیدواریم که با ارائه این آموزش‌ها بتوانیم راهگشای دوستان خود در امر نظارت ساختمانی باشیم.


  توجه:ممکن است به خاطر سرعت پایین اینترنت شما،نمایش آنلاین با کیفیت پایین تر از کیفیتHD ویدئوی اصلی نمایش داده شوند.


  نظرات کاربران (3 نظر)

شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر دهید نظر خود را بنویسید
امتیاز شما به این محصول:

۱۵ روز پیش پاسخ دهید


درود بر شرفت . ممنون مفید و کاربردی

۱۵ روز پیش


ممنون از نظر شما

۳ شهریور ۱۳۹۸ پاسخ دهید


بسیار عالی مهندس

۲۴ دی ۱۳۹۷ پاسخ دهید


خیلی ممنون از این توضیحات خوب وکاربردی که دادید ،خسته نباشید مهندس