گچ ریزی ساختمان چگونه انجام میشود؟

گچ ریزی ساختمان چگونه انجام میشود؟

بعد از اینکه عملیات تخریب و گودبرداری ساختمان مطابق نقشه ها انجام شد ، مجری ساختمان می بایست جهت اجرای فنداسیون ساختمان ، نقشه فنداسیون را روی زمین پیاده کرده و مطابق با آن بتن مگر ساختمان را اجرا و اقدام به آرماتور بندی و بتن ریزی فنداسیون و ادامه عملیات اجرایی نماید .
با توجه به حساسیت این بخش از اجرای ساختمان ، می توان گفت رنگ ریزی فونداسیون به عنوان خشت اول ساختمان به حساب می آید که در صورت عدم توجه کافی به این مرحله، ساختمان تا انتها به صورت ایراد دار اجرا خواهد شد و مصداق بیت معروف است که:
خشت اول چون نهد معمار کج                            تا ثریا می رود دیوار کج
قبل از پیاده کردن نقشه فنداسیون روی زمین می بایست محدوده ملک مورد نظر مشخص شود تا بتوان با توجه به آن ، فنداسیون را نیز اجرا کرد . اما برای گچ ریزی حدود اربعه ملک باید با توجه حدود مشخص شده در پروانه ساختمان که توسط مرجع صدور پروانه صادر می شود ، اقدام گردد .
پیاده کردن حدود اربعه از روی نقشه های مصوب ( سایت پلان ) یا  سند ملک ، می تواند در آینده مشکلات حقوقی سنگینی را خصوصا در املاکی که پلاکهای مجاور هنوز ساخته نشده اند ، ایجاد نماید .گام به گام پیاده کردن نقشه روی زمین :
گام اول : مشخص کردن بَرِ ساختمان
بَرِ ساختمان به عنوان یکی از مهمترین نقاط اجبار ساختمان است که در صورت عدم دقت در مشخص کردن آن ، در زمان دریافت پایانکار ، پرونده ساختمان به کمیسیون ماده 100 رفته و در بسیاری موارد با جرایم سنگین و در صورت پیشروی به داخل معبر ، با حکم تخریب نیز مواجه خواهید شد .
بَرِ ساختمان به حدی از ساختمان گفته می شود که مشرف به معبر می باشد . ساختمان میتواند دارای چند بَر جداگانه در معابر جدا باشد که به آن ملک ، زمین 1 یا 2 یا 3 یا 4 بَر نیز گفته می شود ام لزومی ندارد که از تمام بَرها ورودی داشته باشد .  
اولین نکته مهم در مشخص کردن بَرِ ساختمان این است که آیا ساختمان دارای عقب نشینی یا حد اصلاحی هست یا خیر ؟ وقتی ساختمان از یک یا چند طرف عقب نشینی و یا پیشروی به داخل معبر داشته باشد ، به بَرِ موجود در آن قسمت ، بَرِ اصلاحی گفته می شود . اما برای مشخص کردن بَر ، به سراغ پروانه ساختمان رفته و دقت می کنیم که این ملک عقب نشینی یا پیشروی دارد یا خیر ؟ در پروانه ساختمان عقب نشینی به صورت هاشور مشخص می گردد .
ملک شما می تواند حالتهای استقرار مختلفی داشته باشد که مشخص کردن بَر در هر کدام از این حالات ، شامل شرایط خاص خود می باشد . جمله فوق به این معنی است که ملک شما می تواند در محلی قرار گرفته باشد که از قبل نقاطی در آن محدوده موجود باشند که می توانند به ما کمک کنند تا راحت تر بَرِ ملک را معین نماییم .
خطوط جدول کشی موجود که پیاده رو را از سواره رو جدا کرده ، یکی از بهترین خطوطی است که به ما کمک می کند تا بتوانیم بَر را مشخص نماییم .
در مقابل املاکی که در محدوده شهرکهای تازه تفکیک شده ای قراردارند که هنوز جدول کشی نشده و محدوده معابر مشخص نیست و ساخت و سازها در آن محدوده تازه آغاز شده اند را می توان جزو حساس ترین املاک قرار داد که مشخص کردن بَر ساختمان، نیاز به تخصص و تجربه بالاتری دارد .


نکته حقوقی :
اگر شما به عنوان ناظر یا مجری ، قصد گچ ریزی و پیاده کردن محدوده ملکی را دارید ، حتماً دقت کنید که عدم توجه به موارد فوق ، می تواند بارِ حقوقی سنگینی را به شما تحمیل نماید . توجه کنید که کنترل بَرِ ساختمان ، بر عهده ناظر معمار و ناظر نقشه بردار می باشد که اجرای آن نیز برعهده مجری ساختمان است ،البته می بایست توسط اکیپهای مجرب تحت نظارت مجری انجام شده و تحویل ناظران مربوطه داده شود .


در ادامه املاک را از لحاظ استقرار به 2 حالت : الف ) وجود نقاط هادی در محدوده استقرار ، ب ) عدم وجود نقاط هادی در محدوده استقرار تقسیم کرده و با توجه به اهمیتِ موضوع مشخص کردن بَر ساختمان در این املاک ، هر دو حالت را شرح خواهیم داد .
الف ) وجود نقاط هادی در محدوده استقرار ملک
همانطور که گفته شد ، ممکن است از قبل نقاطی در مجاورت ملک یا در معابری که ملک به آنها مشرف می باشد ، وجود داشته باشد که بتوان با استناد به آنها ، راحت تر بَرِ ساختمان یا زمین را مشخص نمود . نقاط هادی را می توان : جدول کشی ،  نهرهای آب و املاک مجاور یا مقابلی که ساخته شده و پایانکار دریافت نموده اند ، دانست که میتوان با استناد به آنها محدوده ملک را مشخص نمود ، به شمار آورد .
  وقتی با توجه به مشخصات و توضیحات نوشته و کروکی داخل پروانه ، متوجه شدیم که ملک مورد نظر دارای حدود اصلاحی می باشد یا خیر ، با کمک گرفتن از نقاط هادی موجود ابتدا بَرِ ساختمان که همان خط مرزی است که ملک با معبر دارد را مشخص کرده و گچ ریزی می کنیم .2 حالت استقرار ملک ، دارای حد اصلاحی


حالت 1 ) در این حالت با توجه به عرض معبر داخل پروانه و با کمک گرفتن از جدول موجود ،می توان حد اصلاحی زمین را مشخص کرد . در اینحالت حد اصلاحی به صورت عقب نشینی مشخص شده است .
حالت 2 ) در اینحالت نیز با توجه به اینکه ملک مقابل شما پایانکار دریافت کرده است ، شما می توانید با یک متر کشی ساده و با توجه به عرض معبر که داخل پروانه مشخص گردیده است ، بَرِ ساختمان یا بَرِ زمین را مشخص نمایید .


نکته مهم :
حدود اصلاحی و عرض معبر در پروانه ، بر نقشه های مصوب و سند ثبتی ، ارجحیت دارد .
مهندس علی بهرامیان بذل


  نظرات کاربران (0 نظر)

شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر دهید نظر خود را بنویسید
امتیاز شما به این محصول: